Nefs ne demek?

deniz 22

Daimi Üye
Tepki
522
İnsan nefsini nasıl terbiye etmeli sevgili arkadaşlar?Mesela hoşlanmadığın sözler işittiğin zaman nasıl davranmalı?Lütfen tecrübelerimizi paylaşalım.Yaş elli olsa bile hala kendimi ve davranışlarımı geliştirmeye çalışıyorum,iyi insan olmanın doğru yolları nerelerden geçmeli?Sevgiler ve selamlar güzel kardeşlerim.

OP
deniz 22

deniz 22

Daimi Üye
Tepki
522
Çok haklısın Allah herkese bol dualarla korunmayı nasip etsin,bizlerde doğru yoldan ayrılmayalım inşallah.

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
Şehvet on kısımdır; dokuzu kadında, biri erkektedir." Tefsir-i Kebir

"Haya on kısımdır; dokuzu kadında, biri erkektedir." Deylemi

Günlerden bir gün Hasan Basri, Rabia'yla sohbeti sırasında 'Erkeklerin bir nefsi, dokuz aklı vardır.

Kadınların ise dokuz nefsi, buna mukabil bir aklı.' Rabia, bu sözlere güldü ve 'Ne için gülüyorum biliyor musun?
Biz bir aklımızla dokuz nefsimizi idare edebiliyoruz, ya siz nasıl oluyor da dokuz aklınız varken bir nefsinizle başa çıkamıyorsunuz?'

Aşkına karşılık bulamayan Hasan Basri, bu tür sözlerle Rabia Adeviyye ile şakalaşırdı.

zeynepnehir

Daimi Üye
Tepki
1.028
Şehvet on kısımdır; dokuzu kadında, biri erkektedir." Tefsir-i Kebir

"Haya on kısımdır; dokuzu kadında, biri erkektedir." Deylemi

Günlerden bir gün Hasan Basri, Rabia'yla sohbeti sırasında 'Erkeklerin bir nefsi, dokuz aklı vardır.

Kadınların ise dokuz nefsi, buna mukabil bir aklı.' Rabia, bu sözlere güldü ve 'Ne için gülüyorum biliyor musun?
Biz bir aklımızla dokuz nefsimizi idare edebiliyoruz, ya siz nasıl oluyor da dokuz aklınız varken bir nefsinizle başa çıkamıyorsunuz?'

Aşkına karşılık bulamayan Hasan Basri, bu tür sözlerle Rabia Adeviyye ile şakalaşırdı.

çok güzel bi kıssa :)

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar