Kadının Hayırlısı Kimdir?

yeşil

Daimi Üye
Tepki
903
Cenab-ı Hakk'a ibadetini bırakmayan, kocasına itaate kusur etmeyen ve onun kazancını saçıp savurmayan, dünyaya getirdiği çocuğunu İslami terbiye üzerinde yetiştiren, iffet ve haya sahibi hanımdır.
Resulullah Efendimize "Ey Allahın Resulu kadının hayırlı olanı hangisidir?" diye sorulmuştu. Resul-i ekrem Efendimiz buyurdular ki:
"(Kocası yüzüne) baksa onu memnun eden, bir şey emretse itaaat eden, nefsinde ve malında, hoşlanmayacağı bir işte, kocasına muhalefet etmeyendir."

Kaynak:
İslam'da Kadın ve Aile, Mehmed Emre

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Eşime bazen muhalefet ederdim ben hatta yanlışlık yaptığında çok gülerdim evliliğimizin ilk yıllarında.Ama şimdi öyle yapmıyorum hiç.Çünkü ben gülerken onun kırılıyor olabileceğini düşündüm belli etmemesine rağmen...Kendi kendime vazgeçtim bu kötü huyumdan senelerin olgunlaştırması da diyebiliriz.
Bilemiyorum islamiyete göre iyimiyim ama hiç değilse iyi olma yolunda çabalarım var

Neşelikız

Aktif Üye
Tepki
156
ben eşime karşı çok hata yaptım ama eşimin bir eşi daha yoktur bu dünyada çok seviyorum onu allah ondan razı olsun inşallah. Allah herkeze islami bir yaşam nasip etsin doğru yoldan ayırmasın

H

Hera

Misafir
Bu okuduklarım karı koca arasında karşılıklı olunca güzeldir ve bunun ismine İtaat etmek denmesi hoş değildir Çünkü sadece köpekler yada hayvanların bazı cinsleri ırkları İtaat ederler çünkü onların düşünce kapasiteleri yoktur..

okypete

Daimi Üye
Tepki
19.396
itaat etmek. neden ast üst olayımı var evlilikte.askeriye değil. evlilik bu. ya adam çok kötü şeyler istiyorsa. kadın yinemi itaat edecek..

R

Rosie

Misafir
Bu okuduklarım karı koca arasında karşılıklı olunca güzeldir ve bunun ismine İtaat etmek denmesi hoş değildir Çünkü sadece köpekler yada hayvanların bazı cinsleri ırkları İtaat ederler çünkü onların düşünce kapasiteleri yoktur..

aynen.. ve emrettikleri diyor ya. bir de kadın hoşlanmadıgı işte kocasına muhalefet olmazmış :zonk:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar