Acılı Sarma Beyti(resimli)

E

esmanur

Misafir
sarmabeytine0.jpg

Köftesi için:

400 gr köftelik kıyma

3-4 diş sarımsak

1 orta boy soğan

¼ demet maydonoz

1 taze kırmızı biber

1-2 kaşık biber salçası

Pulbiber, karabiber

Tuz

Sarmak için:

Lavaş ekmeği

Tereyağ

Maydonoz (istenirse-ben koymadım)

Sosu için:

Domates salçası+su

Tereyağ

Domates rendesi (bazı tariflerde var, ben koymadım)

Yanında servis yapmak için:

Bulgur pilavı

Yoğurt

Közlenmiş domates, biber (arzuya göre)

Yapılışı

Köfte için yazan malzemeleri mutfak robotuna koyarak iyice kıyılmalarını ve bütünleşmelerini sağlayalım… Köftemizi 10 dakika dinlendirip, elimizle büyük parçalar alalım ve geniş şişlerin üzerine köfteyi tutturalım…

Bu aşamada geniş şişi olmayanlara tavsiyem benim yaptığım gibi 2 çöp şişi yan yana tutarak köfteyi buna tutturmalarıdır :) (Köfteyi şişler üzerine sıkarak yayıp inceltirken elimizin hafifçe su ile nemlenmiş olması işlemin kolaylaşmasını sağlıyormuş, ancak elimize çok fazla su almak etin kalitesini bozup kızarmak yerine haşlanmasına neden oluyormuş)…

Şişlere yaydığımız köfteleri bir kenarda beklemeye alalım ve ızgaramızı yakalım ızgara ısınınca şişlerimizi koyup kurutmadan kızartalım… Çıkan köfte şişlerini, içine azıcık tereyağ sürdüğümüz lavaş ekmeklerine koyup ekmekle sıkıştırıp şişleri çekip çıkaralım ve lavaş ekmeğini köftenin çevresinde rulo yapalım (bu aşamada bazı tariflerde maydanoz konulabileceği yazıyor ben ilave etmedim köftenin içinde de var diye)…

Yaptığımız ruloyu 1,5-2 cm’lik dilimlere ayırarak servis tabağımıza alalım, yanına bulgur pilavı ve yoğurt koyalım…Pişirdiğimiz salçalı tereyağlı sosu beytilerin üzerine dolaştıralım ve maydanoz yaprakları ile süsleyerek servis yapalım sıcak sıcak afiyetle yiyelim :)

p@g

Daimi Üye
Tepki
1.122
mmm görüntü süper eminim tadı da öyledir

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Bayilirim beytiye. Türkiye´ye geldigim zaman mutlaka beyti yerim. :eek:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar