Burcunuz bugün ne diyor? Burç yorumlarınıza göz atmak istemez misiniz?Geri git   Hanimefendi.com - Kadın sitesi > Kadın,Çocuk ve Bebek Sağlığı Platformu > Çocuk Sağlık ve Gelişimi > Çocuk Hastalıkları

Bu konuda adı geçen üyeler

Like Tree3Beğeni
  • 2 Post By elasu
  • 1 Post By LiLi

Yanıtla
Seçenekler
Okunmamış 01-12-2012, 14:25   #1
elasu
Hanımefendi
 
elasu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2009
Yaş: 29
Mesajlar: 3,341
Tecrübe Puanı: 18709
elasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİ
Standart Çocuklarda Öksürük ve Yapılması GerekenlerÖzellikle kış aylarında çocuklarda en sık karşılaşılan hastalıkların başında üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları geliyor. Bu enfeksiyonların genellikle yol açtığı durumsa kendini öksürükle gösteriyor. Sizin çocuğunuz da öksürükten mustaripse, böyle buyurun! İşte, uzmanların çocuklarda öksürük, özellikle de geçmeyen öksürük olduğunda neler yapmak gerektiğiyle ilgili görüşleri...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kadir Tuğcu, basit öksürük ve nezlenin ele alınmasında ailelere önemli uyarılarda bulunuyor. Öncelikle,
1- Hastalığın değerlendirilmesi.
2- Aileye tehlike belirtilerinin öğretilmesi.
3- Destekleyici tedavilerin verilmesi.
4- Aileye bu tedavi şekliyle daha çabuk iyileşeceğinin anlatılması.
Dr. Kadir Tuğcu, hastalığın değerlendirilmesi ve aileye öğretilmesi konusunda da şu ipuçlarını veriyor:
a) Çocuğun solunumunu inceleyin.
b) Ağır hasta görünümü varsa
c) Hastalık esnasında havale geçirirse
d) Halsiz veya şuur kapalı ise
e) Anne memesini emmiyor veya su içemiyorsa
f) İçtiği her şeyi kusuyorsa
g) Aile çocukları için çok kaygı duyuyorsa çocuk yakın bir hastaneye sevk edilmelidir.

DESTEKLEYİCİ TEDAVİ
a) Çocuğun bol istirahatı temin edilmeli, bol sıvı verilmeli.
b) Anne sütü devam ettirilmeli ve besleyici gıdalar verilmeli.
c) Çocuk sıcak ama rahat tutulmalı.
d) Eğer çocuk rahatsızlık duyuyorsa ateşini düşürmek için parasetamol verilebilir.
e) Burun tıkalı ise tuzlu suyla temizlenmeli.
f) Ev yapımı karışımlar verilmeli.
Pek çok aile, kendilerine bilgi verilmesi ve tehlike belirtilerinin öğretilmesine rağmen tatmin olmazlar. Öksürük ve nezleyi kesecek(!) ilaçlar isterler. Bu sebeple aileye, onları tatmin edecek ama çocuğa da zararlı olmayacak karışım veya ev yapımı ilaçlar verilmelidir.

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN!
Solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların çoğunda antibiyotikler gereksizdir. Fakat hasta bir çocuğun ilaçsız bir şekilde eve gönderilmesini aileye izah etmek çok zordur. Aileler genellikle güven duydukları ilaçları alana kadar doktor doktor gezerler ve sonuçta çocuk en son hangi doktorda iyileştiyse o iyi doktor olur. (Bunu önlemenin de en iyi yolu 10 günlük iğne tedavileridir!)
Bazı doktorlar basit öksürük ve nezleye antibiyotik yazma sebebi olarak, çocukta olabilecek zatürreeyi önlediklerini söylerler. Halbuki bu hastalıkların büyük bir kısmı virüslerle oluşur ve verilen antibiyotiklerle normal flora zarar gördüğü için hastalık daha da ağırlaşır. Böyle durumlarda doktorun aileyle konuşarak niçin antibiyotik verilmediğini anlatması gereklidir. İkinci bir zararlı ilaç grubu; öksürük kesici ilaçlardır.
Bunlar mekanizma olarak mukozaları kurutur veya öksürük refleksini bastırırlar. Bu iki mekanizmayla da geçici rahatlık sağlanır ama sonra zor nefes alma başlar.

VERİLMEMESİ GEREKEN ÖKSÜRÜK İLAÇLARI
- Kodein, atropin, alkol, phenergan ve bunların benzerlerini bulunduran şuruplar.
- Promethazin gibi alerji ilaçlarını bulunduran şuruplar. (Alerji ilaçları saman nezlesinde kullanılabilinir ama nezlede kullanılmamalıdır.)
- Efedrin ihtiva eden burun damlası ve spreyler.
- Dekonjestan ihtiva eden ilaçlar. (Bunlar da kısa süreli rahatlama sağlarsa da uzun vadede nefes almayı daha da zorlaştırır.)
- Yüzeyden kullanılan antiseptik ve anestetik müstahzarlar. (Sprey, pastil, tablet gibi)

EV YAPIMI İLAÇLAR
Ilık suya bal, limon, zencefil ve bazı baharatların katılmasıyla elde edilirler. Bu karışımlar her memlekette farklı şekillerde kullanılır. (Bizim memleketimizde en kolay bulunan ve yapılabilen limonlu baldır.)
Göğse sürülen karışımlar, Hindistan gibi ülkelerde evlerde dahi hazırlanıp kullanılmasına karşılık, bizim memleketimizde çok yaygın değildir. Bu ilaçlar kafuru bazlıdır. Ciltten kullanıldığı sürece zararsız olan bu madde, burun içine sürülür veya yenirse, havaleye hatta ölüme sebep olur.
Burun damlası olarak, tuzlu sudan başka bir şey kullanılmamalıdır.'

ÇOĞU KEZ NEDEN: İSTANBUL BRONŞİTİ
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
'Bu çocukların başlıca şikayeti aylardan beri devam eden ve bir türlü geçmeyen öksürük. Öksürük geceleri daha fazla oluyor ve çocuğu uykusundan uyandırabiliyor. Koşmak, gülmek öksürüğü tetikleyebiliyor. Hastaların çoğunda bu şiddetli öksürüğe karşılık hiç balgam olmuyor ama bazılarında, az miktarda zor çıkan, yapışkan, köpük niteliğinde balgama rastlanabiliyor. Hastalığın bir özelliği çocuğun gece yatar yatmaz boyundan ve saç diplerinden terlemesi. Bunun dışında çocuğun ne ateşi oluyor, ne halsizliği ne de iştahsızlığı. Astımlılardaki gibi hırıltı ve nefes darlığı da görülmüyor. Bu çocukların kullanmadığı öksürük şurubu, antibiyotik kalmamış oluyor, içlerinde verem tedavisi görenlerin sayısı da az değil. Ellerinden birkaç akciğer ve sinüs röntgeni mutlaka oluyor. Hatta akciğer tomografisi olanların sayısı da az değil. Bu çocuklara yapılmadık tahlil de kalmamış oluyor. Alerji testleri, solunum testleri, reflü incelemeleri, kan tahlilleri... Geçmeyen öksürük nedeniyle bronkoskopi yapılan çocuklar bile var. Çocuklarda böyle uzun süre devam eden ve her türlü tedaviye direnç gösteren öksürüğe neden olabilecek hastalıkların başında, benim 'İstanbul Bronşiti' ismini verdiğim bir hastalık geliyor. İstanbul Bronşiti adıyla tanımladığım klinik tablo özellikle çocuklarda topluma ilk karışmaya başladıkları dönemde (yuvaya veya kreşe gitmek gibi) ortaya çıkıyor. Hastalık nöbetler halinde görülüyor. Hastaların ortalama yüzde 80'i tedaviye çok iyi cevap veriyor ve belirtiler birkaç gün ile 1 hafta arasında tamamen düzeliyor. Hastaların ortalama yüzde 15'inde öksürüğün kontrol altına alınması birkaç hafta sürebiliyor. Hastaların yüzde 5'ten daha az bir kısmında ise tedaviye cevap ancak birkaç ay sonra görülüyor.

ÖKSÜRÜK ŞURUPLARI İŞE YARAMIYOR!
Amerika'nın ünlü Gıda ve İlaç Kurulu (FDA) 2008'de yayınladığı bir raporla öksürük ve soğuk algınlığı şuruplarının 2 yaşından küçüklere verilmemesi uyarısında bulunmuştu.
32 seneden beri göğüs hastalıklarıyla uğraşıyorum bu ilaçların sadece 2 yaşından küçük çocuklarda değil her yaştan insanda hiçbir faydası olmadığına inanıyorum. Bunlara bir de dünya kadar para ödemek yerine kocakarı ilaçları ve yöntemlerini tercih ederim. Çünkü bunlar hem daha etkili hem de zararsızdır.

BU TAVSİYELER İLAÇLARDAN DAHA FAYDALI
1- Öksürük ve soğuk algınlığı şurupları yerine çocuğunuza bol sıvı verin, seviyorsa ıhlamur, ada çayı, nane-limon çayı içirin. Çocuğun odası nemli olsun. Radyatörlere su kapları, sobaların üzerine çaydanlık koyun. Odaları her gün havalandırın ve ev içinde sigara içilmesine mani olun.
2- Bu tür enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak da gereksiz, hatta zararlıdır çünkü antibiyotiklerin virüsler üzerine hiçbir etkisi yoktur. Antibiyotikler, sadece orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit gibi.
3- Vitaminlerin de antioksidanların da bağışıklığı kuvvetlendirdiği ileri sürülen ilaçların da hiçbir faydası olmadığı aklınızda bulunsun. C vitamininin sağlıklı hayat için gerekli olduğu, antioksidan özelliği bulunduğu elbette doğrudur ama vitaminler ilaç olarak değil de meyve ve sebze yiyerek alınmalıdır.
4- Çocuğun ateşi çok yükselse bile şayet onu iştahsız, halsiz bırakmıyorsa, aktivitelerini etkilemiyorsa hemen ateş düşürücü şurup ve fitillere sarılmayın. Yüksek ateşin virüslerin vücutta üremelerini durdurduğunu unutmayın. Ateşi çok yüksekse çocuğu soyun; alnına, kol ve bacaklarına ıslak havlular koyun; ılık duş aldırın. Eviniz çok sıcak ve havası kuru olmasın.
5- Burun tıkanıklığının en iyi ve en zararsız tedavisinin buruna serum fizyolojik isimli sıvının damlatılması ve ortamın nemlendirilmesi olduğunu unutmayın. Eczanelerde deniz veya okyanus suyu adıyla satılan burun damlalarına dünyanın parasını ödemeyin. '1 litre kaynatılıp soğutulmuş suda 1 çay kaşığı sofra tuzunu eriterek' kendi serum fizyolojiğinizi yapın.
6- Havuçlu, patatesli, kerevizli, soğanlı, maydanozlu tavuk sulu çorbaları soğuk algınlığının bir numaralı ilacıdır.
Şahmaran. ve Kardelen27 bu mesajı beğendi.

Konu Şekerpare tarafından (01-12-2012 Saat 15:10 ) değiştirilmiştir. Sebep: Site ismi silindi
elasu isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Okunmamış 01-12-2012, 15:13   #2
Şekerpare

      En güzel profil yarışması 1. si
Hexxagon şampiyonu Goldminer şampiyonu
 
Şekerpare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Jul 2011
Yaş: 29
Mesajlar: 14,502
Tecrübe Puanı: 203956
Şekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİŞekerpare bir HANIMEFENDİ
StandartTeşekkürler bilgiler için canım.

Konuda küçük bir değiştirme yaptım.Bilgin olsun
Şekerpare isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Okunmamış 01-12-2012, 18:11   #3
elasu
Hanımefendi
 
elasu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Dec 2009
Yaş: 29
Mesajlar: 3,341
Tecrübe Puanı: 18709
elasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİelasu bir HANIMEFENDİ
StandartTeşekkürler canım
elasu isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Okunmamış 12-29-2012, 23:50   #4
LiLi
14. En şık hanımefendi yarışması birincisi14. En şık hanımefendi yarışması birincisi
 
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Mesajlar: 9,398
Tecrübe Puanı: 240005
LiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİLiLi bir HANIMEFENDİ
StandartAntibiyotik kullanmaktan her anne gibi nefret ediyorum mecbur kalmadıkça da kullanmak istemiyorum.
Öksürük belirtisi gösterdiğinde ben de bal-zencefil karışımı veririm oldukça etkilidir , öksürüğü keser , bol bol ıhlamur ve su içirmeye çalışırım , acil durumlar için dondurucuda hazır tuttuğum kemik suyu vardır , hemen çorba yaparım.
2-3 gün içinde yapılan işlemler hastalık seyrinde bir etki yapmamışsa yada durum kötüye gidiyorsa doktor ve beklenen antibiyotik tedavisi bizi bekliyordur zaten
Şahmaran. Bu mesajı beğendi
LiLi isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Okunmamış 02-27-2013, 20:59   #5
Tılsım
Olmasa da olur...
En güzel profil yarışması 1. si
 
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Mesajlar: 8,247
Tecrübe Puanı: 103722
Tılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİTılsım bir HANIMEFENDİ
StandartPaylaşım için teşekkürler.
__________________

Hiçbir şey yapmamak için herşeyi yaparım...
Tılsım isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Okunmamış 12-09-2013, 16:12   #6
Şahmaran.
Yönetici
En güzel ojeli eller yarismasi 1.siAbiye Ayakkabı 1.siSonbaharın
 
Üyelik Tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 38,121
Tecrübe Puanı: 353514
Şahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİŞahmaran. bir HANIMEFENDİ
StandartArkadaşlar,birde benim tekniğim var.
Eğer çocuklarınız öksürüyorsa viks'i ayaklarına sürün ve çorabını giydirin öyle yatırın inanın öksürüğü hafifleyecektir.
Birde gece aytmadan önce yattığı odada sıcak kaynayan suyun içine yine viksi su ile birlikte gezdirin içeride havayı değiştiriyor ve nesef almasını kolayışlaştırıyor.
Denendi ve tarafımdan tescillendi.
__________________
İnsan seçtiği hayatı yaşadığında ödediği bedellerden yorulmaz…
Ama
Seçildiğin hayatta, çok yorulursun. Sana biçilen rolü oynarken girdiğin şekilden şekile her kişilik senden et koparır ruhunu acıtır…
Sen olmaktır en güzeli…
Sen olmanın bedellerini ve risklerini aslanlar gibi göğüslemektir en şahsiyetlisi
Şahmaran. isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Reklam alanlarımız
Yanıtla
İlgili kelimeler: , , ,


Bu konuyu sosyal ağlarda paylaşın!


Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1

Hanimefendi.com - Yalnızca kadınlara özel, kadın sitesi | 2006 - 2014
     

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590