Hanımlara haberler
ANASAYFA / Anne & Çocuk / Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Birçok annenin çocuklarıyla ilgili eğitimlerinde zorlandıkları noktalardan biri de çocuk tuvalet eğitimi olacaktır. Bazı annelerin erken yaşta bazılarının ise geç yaşta başlama kararsızlığından kaynaklı zorlanma durumlarına karşılık, bu konuda en doğru yolları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çocuklarınıza tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli diye düşündüğünüzde, 18 – 30 aylık aralığında bu eğitime başlanması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

Ekseriyetle 18 aylıkken çocuklarda tuvalet eğitimi başlansa da 4 yaşına kadar bu alışkanlık eğitimi devam edebiliyor. Ortalama oranlar ise genelde kız çocuklarında yaş 2,5 iken erkek çocuklarında da 3 yaşlarında tuvalet tutma alışkanlığı başlayabiliyor.

çocuklarda tuvalet egitimi
çocuklarda tuvalet egitimi

Çocuklar Tuvalet Eğitimine Nasıl Hazırlanır?

Çocuğunuzun altına kakasını yaptığında ya da altını ıslattığında, istemeden bir huzursuzluk hissetmesi halinde tuvalet eğitimi verilmeye başlanma zamanı geldi demektir. Ayrıca ortalama 2-3 saatlik süreç içersinde bez ıslanmıyorsa, çocuğunuz bez ıslandığında rahatsızlık duyuyorsa (hemen), o zaman eğitime başlanması gerekir. 

Çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde, çocuğunuz hem konuşarak hem de mimikleriyle tuvaleti geldiğini sizlere belirtmek istiyorsa, bu bir eğitim başlangıcı zamanı geldiğini gösterir bizlere. 

Çocuğunuza Tuvalet Alışkanlığını Kazandırma Yolları

Tuvalet eğitimi zamanı çocuğunuza bez bağladıktan sonra üzerine külot giydirerek başlangıç yapabilirsiniz. Çocuğunuza bu süreçte kızmayınız ve sadece konuşarak cesaretlendirmeyi başarabilirsiniz.  Çocuğunuza özel bir lazımlık alarak, çocuğunuzun yeni tuvalet eğitimi başlamasında iyi bir başlangıç olabilir.

Tuvalet alışkanlığına başlattığınız çocuğunuz için ödüller vererek, onun bu alışkanlığa daha da ilgi göstermesini sağlayabilirsiniz. Ne kadar sabırlı olursanız ve sevgi ile yaklaşırsanız, istediğiniz birçok şeyi de çocuğunuza yaptırmayı başarabileceğinizi unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

dis bugdayi partisi ornekleri

Diş Buğdayı Partisine Özel Öneriler

Minik çocuğunuz dişini çıkardı ve artık ısırmaya başladı mı? Harikulade bir haber… Hadi bunu dostlarınızla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir